PĚVECKÝ SOUBOR VÁCLAV (zpět na KULTURU)

Úvodem...
(čerpáno z výroční publikace "140.výročí založení pěveckého souboru Václav", kterou vydal OÚ Čistá v roce 2004)

Češi jsou národem muzikantů. meli bychom ale také říkat, že jsme i národem zpěváků, pěvců - amatérů, kteří družným zpěvem ve městech, městečkách i vesnicích naší vlasti pěstují sborový zpěv jako ušlechtilou zájmovou činnost povznášející z všedních starostí, přispívající k družné pospolitosti, k upevňování vztahů člověka k člověku.

V kulturním životě naší obce má činnost pěveckého souboru bohatou tradici. Známe počet let, známe počet dirigentů. Nelze však spočítat počet zpěváků, kteří se za ta léta ve sboru vystřídali, nelze spočítat hodiny a dny, které věnovali nácviku a veřejným vystoupením, které věnovali šíření české lidové písně i vážným skladbám hudebních skladatelů.

Něco ze starší historie...
(Marie Tajblová - Čistá, kráceno)

Čechy byly odedávna zemí vyspělé hudební kultury, kde hudebnost pronikala už řadu staletí do nejširších vrstev obyvatelstva. V roce 1860 došlo v Rakousku k určitému uvolnění spolkového a shromažďovacího života a tím vznikly předpoklady pro rozvoj českého národního kulturního dění. V této době vzniká roku 1864

Popud k založení spolku vyšel od čisteckého faráře Josefa Bartovského, řídícího učiteleFrantiška Leiperta a poštmistra Leopolda Gutha. Sbor byl původně sborem chrámovým, protože tak jako jinde byl i v Čisté v té době středem kulturního života kostel. Ustavující schůze se konala dne 20.listopadu 1864 ve staré školní budově. Na ní byl zvolen předsedou p.Josef Bartovský, jednatelem poštmistr Leopold Guth a pokladníkem Václav Zeman. Prvním "ředitelem hudby a zpěvu" se stal řídící učitel František Leipert.

Až do roku 1873 byl sbormistrem řídící učitel František Leipert, jemuž v řízení souboru pomáhal učitel Hynek Ouvalský. V tomto prvním období sbor nejen pilně cvičil a konal koncerty, ale pořádal i vycházky a plesy. Roku 1873 nastoupil v Čisté na místo učitele František Spal, výborný hudebník, varhaník a skladatel. Po celých 25 let svého působení v Čisté byl sbormistrem spolku, který pod jeho vedením nacvičil a provedl řadu vynikajících vystoupení. Na jednom z nich vystoupil jako sólista i spisovatel Zikmund Winter, který v té době působil jako profesor v Rakovníku.

Dne 26.prosince 1884 byla uspořádána slavnost k oslavě dvacetiletého trvání spolku. Slavnost byla celodenní, s bohatým programem a četnou návštěvou. Roku 1897 odešel z Čisté sbormistr František Spal, protože byl přeložen na školu do Chříče. Jeho funkci převzali učitelé František Janoušek a Vilém Čížek.Když však nastoupil na čisteckou školu učitel Kajetán Novák, velký hudebník, skladatel a básník, ujal se sboru a stal se jeho nadšeným sbormistrem. Bylo především jeho zásluhou, že spolek uspořádal, na tehdejší dobu, velkolepou oslavu čtyřicetiletého trvání spolku. Jubilejní slavnosti v roce 1904 se zúčastnilo mnoho lidí z Plzně, Prahy, Čisté a okolí. V následujících letech činnost pokračovala. Václav zpíval roku 1905 na 2.sjezdu Plzeňské pěvecké župy Pallovy v Domažlicích, byly pořádány tradiční cecilské slavnosti i koncerty v okolí.

Na 2.srpna 1914 byla připravována oslava padesátiletého trvání spolku. Nejpilnější přípravy byly několik dní před koncertem přerušeny tragickou událostí - začátkem první světové války. Nekonala se nejen slavnost, ale byla téměř úpně ochromena činnost celá. Dokladem je úryvek z kroniky: "Bude zajisté potíž a mnoho práce bude vyžadovat, aby spolek tak ušlechtile zábavný zase vzkvétal".

Pokus o oživení spolku v roce 1919 ztroskotal pro rušné politické události a přestávka trvala až do roku 1924, kdy se několik starších členů rozhodlo obnovit činnost spolku a získat do něho mladé členy. Už 15.června 1924 se v sokolské zahradě konal koncert k oslavě stých narozenin Bedřich Smetany. Další činnost byla opět přerušena politickými událostmi v roce 1938 a následující světovou válkou a okupací.

Teprve až v roce 1949 obnovil spolek svou činnost a mužský sbor začal znovu pracovat. Předsedou byl zvolen Vojtěch Korb, místopředsedou Václav Šajner a jednatelem Václav Forejt. Pod vedením nového dirigenta, vzorného učitele Karla Čeveného, nacvičil sbor bohatý program, složený z děl českých klasiků a z národních písní. Nastalo období usilovné práce, kdy se členové pravidelně scházeli ke zkouškám v Občanské záložně, konali každoročně koncerty v Čisté a zajížděli i do okolních obcí : do Nové Vsi, Břežan, Mariánské Týnice, Plas, Rakovníka aj.

Vyvrcholením veškeré činnosti pak bylo uspořádání velkého koncertu na oslavu 100 let trvání sboru Václav v roce 1964, který se stal skutečnou manifastací zpěvu a hudby. Z minimálních podmínek se podařilo vytvořit z hangáru na obilí koncertní síň, za kterou by se nemuselo stydět leckteré město. Na koncertě zpívalo před 1200 diváky asi 400 pěvců pražského Hlaholu, pěveckého sboru Smetana-Slovanka z Kladna a našeho mužského a ženského sboru za doprovodu symfonického orchestru Hlaholu. V tomto roce je už sbor členem - zájmovým uměleckým souborem - Kulturního klubu JZD Javorna.

Novější historie (po roce 1964)...
(Marie Tajblová - Čistá, kráceno)

I v následujících letech činnost pokračovala a v r. 1966 byl uskutečněn první úspěšný zájezd do zahraničí : do Delitzch a Krostitz (NDR). V dubnu 1968 pořádal PS Václav druhý zahraniční zájezd, a to do Mannheimu v NSR, kam byl pozván tamním Dělnickým pěveckým sborem.  Díla našich klasiků i naše národní písně tam slavily velké úspěchy. Zájezd byl výměnný a tak v květnu toho roku navštívili mannheimští Čistou.

Od roku 1972 rozvíjel sbor rozsáhlou činnost. Je pořádán každoročně úspěšný koncert národních písní na kolonádě v Karlových Varech a v Jáchymově. Nejvýznamnější událostí roku bylo samostatné vystoupení sboru v Praze na Slovanském ostrově. V roce 1973 se sbor účastnil společného koncertu, který pořádala Unie českých pěveckých sborů ve Smetanově síni v Praze. Zároveň pilně nacvičoval a připravoval důstojné oslavy 110 let trvání sboru, aby po zásluze ocenil 110 let obětavé, poctivé a přitom zcela nezištné práce všech dřívějších i současných členů sboru - 110 let práce pro českou hudbu.

Protože činnost souboru trvá dodnes, je zřejmé, že jeho úspěchy nebyly náhodné. Ať tedy i v budoucnosti má spolek hodně takových lidí.